NOVELA ZAKONA O GOSPODARSKIH DRUŽBAH – ZGD-1K
9.2.2021 je bil v Uradnem listu RS, št.18/2021 objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1K), s katerim se v slovenski pravni red prenaša Direktiva (EU) 2017/828 glede spodbujanja dolgoročnega sodelovanja delničarjev. Z novelo zakona se ureja tudi izvajanje Uredbe Komisije (EU) 2018/1212 o določitvi minimalnih zahtev za izvajanje določb Direktive 2007/36/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede identifikacije delničarjev, posredovanja informacij in olajšanja uveljavljanja pravic.
Večina sprememb se nanaša na delniške družbe, nekaj pa tudi na d.o.o. in samostojne podjetnike. Zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, začetek uporabe določenih členov pa je različen.
Pomembne spremembe, ki se nanašajo tudi na brezplačen postopek ustanovitve enostavne d.o.o. in registracijo s.p. na SPOT točki in stopijo v veljavo, 24. 2. 2021 so naslednje:
- Razširjene in dopolnjene so omejitve ustanavljanja družb in podjetnikov ter pridobitve statusa družbenika. Tako so pri omejitvah dodane npr. : nove vrste kaznivih dejanj [1] (zoper človekovo zdravje ter zoper splošno varnost ljudi in premoženja), sum zlorabe identifikacije za namene DDV [2] , omejitve za tuje pravne in fizične osebe.[3]
- Spremembe pri samostojnih podjetnikih se nanašajo na odpravo obvezne objave nameravanega prenosa in prenehanja opravljanja dejavnosti spletnem portalu AJPES. Vlogo za izbris tako lahko vložite najmanj 3 dni pred nameravanim zaprtjem. Vlogo in odjavo zavarovanj (M2 ali M12) lahko brezplačno uredite na SPOT točki.
Druge novosti zakona so:
- Dopolnjen je nabor podatkov, ki jih mora vsebovati prijava za prvi vpis družbe v register. Poleg sedeža bo potrebno vpisati tudi poslovni naslov družbe[4], hkrati pa bodo družbe morale za prvi vpis v register navesti tudi poslovni in elektronski naslov.
- Pri določanju velikosti družbe po Zakonu o gospodarskih družbah je dodan kriterij razvrščanja velikih družb.
[1] pravnomočna obsodba
[2] V obdobju zadnjih 12 mesecev javna objava na seznamu zavezancev za davek, ki jim je po uradni dolžnosti prenehala identifikacija za namene DDV zaradi suma zlorabe identifikacije za namene DDV oziroma ugotovitve davčnega organa, da je davčni zavezanec identifikacijo za namene DDV uporabljal tako, da je drugim davčnim zavezancem neupravičeno omogočal odbitek DDV;
[3] Obstoj omejitev iz 1. do 4. točke prvega odstavka 10a člena pristojni organi iz prejšnjega odstavka preverijo tudi v primeru ustanovitve družbe, podjetnika ali pridobitve statusa družbenika s strani fizične ali pravne osebe iz druge države članice ali tretje države. Če ustrezne evidence ne omogočajo vzajemne izmenjave podatkov med Republiko Slovenijo, drugo državo članico ali tretjo državo, ustanovitelj, podjetnik oziroma pridobitelj statusa družbenika pristojnemu organu iz prejšnjega odstavka neobstoj omejitev iz 1. do 4. točke prvega odstavka tega člena izkaže s predložitvijo dokazil.
[4] Poslovni naslov se nahaja v kraju sedeža in vsebuje podatek o kraju z ulico in hišno številko